Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

WHO definiuje fizjoterapię jako świadczenie usług mających na celu przywrócenie, rozwój i utrzymanie możliwości funkcjonalnych i ruchowych jednostki. Rehabilitacja jest zespołem działań, których celem jest przywrócenie lub poprawa funkcji biologicznych, rodzinnych i społecznych. Definicja ta obejmuje zarówno pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili część sprawności, jak i tych, którzy zmagają się z wadami o charakterze wrodzonym. Celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmniejszenie odczuwanego bólu, usprawnienie lub ograniczenie dalszego rozwoju niepełnosprawności, co umożliwia pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Już na początku warto podkreślić, że nie istnieje rehabilitacja uniwersalna, ponieważ przypadek każdego pacjenta wymaga indywidualnej konsultacji. 

Wskazania do rehabilitacji

Wskazań do rehabilitacji może być bardzo wiele. Są to między innymi:

  • przebyte urazy i kontuzje;
  • wady postawy;
  • wady wrodzone;
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego;
  • choroby neurodegeneracyjne;
  • przebyty zawał serca (tzw. rehabilitacja kardiologiczna);
  • choroby układu oddechowego (tzw. rehabilitacja pulmonologiczna);
  • dolegliwości ciążowe i poporodowe;
  • leczenie otyłości;
  • powrót do sprawności po zabiegach operacyjnych.

O wskazaniach decydujących o konieczności rehabilitacji decyduje lekarz i fizjoterapeuta. 

Rehabilitacja – skuteczność

Kiedy działania rehabilitacyjne są skuteczne? Aby mówić o powodzeniu rehabilitacji, należy wciąż pod uwagę określone czynniki. Pierwszym z nich jest powszechność. Mam na myśli ułatwiony dostęp do odpowiednich świadczeń dla wszystkich potrzebujących ich osób. Jeśli pacjent nie będzie miał możliwości korzystania z usług rehabilitacyjnych wtedy, gdy najbardziej tego potrzebuje bądź jego proces rehabilitacyjny zostanie zachwiany – może to negatywnie wpłynąć na skuteczność. Dlatego tak ważne jest, aby rehabilitacja doceniana była w obrębie różnych dyscyplin medycznych i uwzględniała wszystkie współistniejące schorzenia pacjenta. Niestety, współcześnie, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia niedomaga, warto udać się na rehabilitację do placówek prywatnych, świadczących usługi odpłatnie.

Kompleksowość to kolejna cecha udanej rehabilitacji. Przed jej rozpoczęciem, fizjoterapeuta w porozumieniu z lekarzem musi dokładnie zdiagnozować schorzenie i ustalić plan działania. Istotnym czynnikiem jest także wczesne rozpoczęcie terapii. Co w tym zakresie działa na niekorzyść, jeśli chodzi o powodzenie działań rehabilitacyjnych? Przede wszystkim fakt, że wielu pacjentów bagatelizuje swoje objawy i wybiera leki przeciwbólowe, zamiast konsultacji u specjalisty. W tym miejscu warto wspomnieć, że stosowanie środków przeciwbólowych nie eliminuje problemu! Jedynie chwilowo ogranicza jego skutki, w postaci uporczywego bólu. Jeśli nie zdasz sobie sprawy z występującego problemu, opóźni to wdrożenie odpowiedniego postępowania i osiągnięcie optymalnych efektów.

Ostatnim kryterium jest ciągłość. Poza systematycznym poddawaniem się odpowiednim zabiegom, u wielu pacjentów ważne jest przestrzeganie zaleceń także w domu. Może to być kwestia wykonywania dodatkowych ćwiczeń czy pilnowania prawidłowej postawy w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Poznaj również rodzaje masażu, które są oferowane w ramach usług!