Łokieć tenisisty to stan, który powoduje ból wokół zewnętrznej części łokcia. Klinicznie nazywa się to zapaleniem nadkłykcia bocznego. Często zdarza się po przeciążeniu lub wielokrotnym działaniu mięśni przedramienia w okolicy stawu łokciowego. Możesz zauważyć ból na zewnętrznej stronie łokcia, który może przemieszczać się w dół przedramienia, gdy:
- unosząc lub zginając rękę,
- podczas chwytania małych przedmiotów, takich jak długopis,
- podczas skręcania przedramienia, na przykład przy obracaniu klamki lub otwieraniu słoika.
Ponadto możesz również mieć trudności z pełnym wyprostowaniem ramienia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Łokieć tenisisty – przyczyny
Łokieć tenisisty jest zwykle spowodowany nadmiernym obciążeniem mięśni przyczepionych do łokcia i używanych do prostowania nadgarstka. Jeśli mięśnie są napięte, w pobliżu guzka kostnego (nadkłykcia bocznego) na zewnętrznej stronie łokcia mogą rozwinąć się drobne łzy i stan zapalny. Jak sama nazwa wskazuje, łokieć tenisisty powoduje gra w tenisa. Jednakże każda czynność, która powoduje powtarzający się nacisk na staw łokciowy, może go powodować. Ból pojawiający się po wewnętrznej stronie łokcia nazywa się łokciem golfisty.
Leczenie łokcia tenisisty
Istnieją metody leczenia, które mogą złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Trzymanie zimnego kompresu, takiego jak torebka mrożonego groszku owinięta ręcznikiem, przy łokciu przez kilka minut kilka razy dziennie, może pomóc złagodzić ból.
Ponadto na ograniczenie bólu może pozytywnie wpłynąć również przyjmowanie środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, można również stosować w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
Warto udać się również na zabiegi w ramach usług fizjoterapia Poznań. Wykwalifikowany specjalista z zakresu fizjoterapii i terapii masażem z pewnością będzie w stanie Ci pomóc! Masaż tkanek głębokich i manipulacje tkankami obszaru dotkniętego schorzeniem, może poprawić zakres ruchu ramienia oraz całkowicie wyeliminować sztywność. Ponadto, w przypadku tego schorzenia warto zastosować również kinesiotaping, którego celem jest naprężenie chorego mięśnia, a przy tym pośrednio – ulga w bólu.
W zupełnej ostateczności stosuje się leczenie operacyjne, które ma na celu usunięcie uszkodzonej części ścięgna.